איזו תיבת הילוכים כדאי לבחור? אוטומטית מול ידנית – כל הפרטים

מתכננים לרכוש רכב חדש ומתלבטים באיזה רכב לבחור: רכב שתיבת ההילוכים שלו ידנית? או שאולי רכב עם תיבת הילוכים אוטומטית? רגע לפני שאתם מבצעים את הרכישה, ובעיקר כדי לעזור לכם בבחירה, הנה היתרונות והחסרונות לכל סוג של תיבת הילוכים:

תיבת הילוכים ידנית

תיבת הילוכים ידנית, וכפי שמעיד שמה, כוללת מנגנון ידני. ההחלפה בין ההילוכים נעשית באופן ידני על ידי הנהג ובהתאם לצרכי הכביש וצרכי הנהיגה. אחד היתרונות הבולטים בתיבת הילוכים ידנית היא האפשרות לנהוג בנוחות ובקלות רבה יותר בכבישים מפותלים ובאזורים הרריים. הנהג יכול לשלוט בצורה מלאה יותר בהילוכי הרכב כשתנאי הנהיגה מאתגרים יותר ולכן גם ליהנות מנסיעה נעימה יותר.

הדבר נכון גם לגבי נסיעה בירידה. האפשרות לבחור את ההילוך הנדרש, כלומר, הילוך נמוך יותר בירידה, עוזרת לנהג להאט ולשלוט ברכב בירידות תלולות מאד. הדבר לא בהכרח יקרה ברכבים עם תיבת הילוכים אוטומטית, שאיננה מזהה את הצורך בהאטה המיוחדת הנדרשת בנסיעה. רכבים עם תיבת הילוכים ידנית נחשבים לכאלה המאיצים טוב יותר בהשוואה לרכבים אוטומטיים. גם במקרים של בלימה, ידועים רכבים אלה כעדיפים יותר. רכבים עם תיבת הילוכים ידנית נהנים מביצועי בלימה טובים יותר בהשוואה לרכבים אוטומטיים.

תיבת הילוכים אוטומטית

תיבת הילוכים אוטומטית הינה תיבה המתבססת על מנגנון אוטומטי, האחראי הוא עצמו על החלפת ההילוכים במהלך הנסיעה. הנהג איננו צריך לעשות זאת וכלל איננו מתערב בהליך עצמו. הנהג עצמאי הרבה יותר לאורך הנסיעה ויכול לשים לב לפרטים שונים בדרך, שלעיתים עשוי לפספס כשעסוק בהעברת הילוך ברכב עם תיבת הילוכים ידנית. השימוש בתיבת הילוכים אוטומטית פותר את הנהג מהתמודדות עם תופעות לא נעימות במהלך הנהיגה, כמו למשל הדממת מנוע כתוצאה מבחירת הילוך לא נכון ועוד. הנהיגה חלקה יותר ומותאמת בצורה מלאה לתנאים בשטח. הנהג איננו מוכרח להיות נהג מיומן ומנוסה, שכן כל “העבודה” עצמה מוטלת על תיבת ההילוכים.

רכב עם תיבת הילוכים אוטומטית מתפקד טוב יותר בתנאי שטח משתנים. הוא איננו מצריך מהנהג לשנות באופן תדיר את ההילוכים והוא עושה זאת עבורו. בעליות תלולות וקשות מאד או בירידות, שימוש לא נכון בהילוכים יכול לגרום לתקלות שונות ברכב. תקלות אלו נמנעות בזכות החלפה נכונה המתבצעת על ידי תיבת ההילוכים האוטומטית, העומדת לרשותו של הנהג לאורך כל הנסיעה. אולם, לצד יתרונות אלה, כדאי לקחת בחשבון גם העלויות. רכב עם תיבת הילוכים אוטומטית יהיה יקר יותר בדרך כלל מרכב בעל תיבת הילוכים ידנית. גם התיקון שלו, ובעיקר בשל המערכות הטכנולוגיות המורכבות שלו, עשוי לעלות לא מעט כסף. ולכן, לפני שמקבלים את ההחלטה, מומלץ לבחון את כל הפרמטרים ובמידה ואפשרי גם להתנסות בנהיגה בשני סוגים הרכבים: נהיגה ברכב עם תיבת הילוכים אוטומטית ונהיגה ברכב עם תיבת הילוכים ידנית.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *