איך לבחור צמיגים לרכב

למרות שהצמיגים ברוב כלי הרכב נראים בדרך כלל דומים במבט ראשון, למעשה יש לא מעט סוגים ומותגים של צמיגים.

חשוב לדעת שלצמיגים שתבחרו יש השפעה מכרעת על בטיחות הנסיעה. זאת, משום שהצמיגים הם החלק היחיד ברכב שבא במגע עם הכביש. השיקול הבטיחותי ושמירת חיי הנוסעים הוא הערך העליון בעת בחירה בצמיגים מתאימים, ולא המחיר.

צמיגים לרכב

רכישת צמיגים חדשים יכולה להיות מאד מבלבלת לנהג הרכב הממוצע. זאת, משום שההיצע הרב ומספר המותגים האיכותיים מקשה על הבחירה. עם זאת, בדיקה מהירה של הצמיגים הקיימים כעת ברכב שלכם, יכולה להקל על הבחירה. לתשומת ליבכם, תמיד יש לרכוש שניים או ארבעה צמיגים. בדרך כלל מומלץ להחליף אותם בזוגות, השניים קדמיים או השניים האחוריים או את כל הארבעה.

ישנם מספר קריטריונים שצריך לשקול לפני הרכישה.

גודל הצמיג. נתון זה קל לזהות משום שהוא מוטבע בצידו החיצוני של הצמיג. זוהי בדרך כלל סידרה של אותיות ומספרים. שלא כמו בשאר חלקי חילוף לרכב – כשמדובר בצמיגים חשוב להקפיד ולבחור בגודל הצמיג שמומלץ על ידי יצרן הרכב. ניתן למצוא נתון זה בספר הרכב.

דירוג בטיחות. לכל צמיג יש דירוג בטיחות משלו ודירוג זה חייב להיות אחד השיקולים בבחירת הצמיג. רשת האינטרנט מפרסמת נתוני בטיחות של כל מותג וניתן להגיע לנתונים אלה בקלות רבה. חפשו מותגים שהצליחו בעיקר במבחני בלימה ובכושר ההישרדות בנסיעה בכבישים משובשים.

חשוב מאד לרכוש צמיגים שיוצרו לאחרונה ולא כאלה שעומדים על המדף למעלה משלוש שנים. מידע על תאריך הייצור מוטבע בדופן הצמיג. לצמיג יש קוד שמתחיל באותיות DOT שמשמעותם משרד התחבורה  (Department Of Transportation), ולאחריהן מופיעות ספרות שמציינות את תאריך ייצור הצמיג. ארבעת הספרות האחרונות מייצגות את השבוע ושנת הייצור. לדוגמא המספר 2712 מציין שהצמיג יוצר בשבוע ה-27 של שנת 2012.

ישנם שלושה סוגי צמיגים שאפשר למצוא בדרך כלל בבית עסק שמוכר חלקי חילוף לרכב וצמיגים, וכל נהג צריך להתאים את סוג הצמיגים לסגנון הנהיגה ולרמת הביצועים שהוא מצפה מהמכונית שלו:

  1. צמיגי כל עונות השנה – צמיגים אלה מיוצרים בכל הגדלים. הם בעלי עמידות לכל עונות השנה והבלאי שלהם הוא איטי ולכן אורך חיהם ארוך.
  2. ביצועים טובים בכל העונות –  דומים לצמיגים הקודמים, אך המבנה שלהם שונה והם רחבים יותר.
  3. ביצועי-על בכל עונות השנה – אלה צמיגים בעלי אופי ספורטיבי יותר, ויש להם אחיזת כביש מעולה בכבישים רטובים ויבשים. אורך חייהם של צמיגים אלה קצר יותר והנסיעה בהם נוחה פחות מאשר הצמיגים בשתי הקטגוריות הקודמות.

משאיות ורכבי שטח זקוקים לצמיגים מיוחדים גם בגלל גודלם וגם בגלל אופי הנסיעה. ניתן לבחור בצמיגים לכל עונות השנה, הם בדרך כלל טובים לרוב תנאי מזג האויר וסגנונות הנהיגה. לאלה שנוהגים מרבית הזמן בתנאי שטח מומלץ להתקין צמיגים שמתאימים לנסיעת שטח.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *