צריכת דלק

צריכת דלק

כיום בעולם ובמיוחד בישראל מחירי הדלק ונתוני זיהום האויר רק מזנקים למעלה, לכן כשאנחנו נוהגים ברכב נוכל לבצע מספר פעולות על מנת להפחית גם בהוצאות הדלק שלנו ובנוסף את זיהום האויר שרכבנו מייצר.
נתוני צריכת הדלק שהיצרניות מפרסמות הם נתונים שנבדקו במעבדה. היצרניות בדקו את צריכת הדלק בנסיעה עירונית (נסיעה איטית הכוללת עצירות והאצות) ובנוסף בדקו את צריכת הדלק בנסיעה בין-עירונית (נסיעה במהירות קבועה עם מעט עצירות והאצות). צריכת הדלק של רכב, לפי היצרנית, היא הממוצע בין נסיעה עירונית לבין-עירונית. בתור צרכן של הרכב אנו נתקל בנתונים טיפה שונים על הכביש מאשר במעבדה.

אז איך בעצם ניתן לחסוך?

נסיעה עירונית צורכת יותר דלק מאשר בין-עירונית, לכן כשאנו מתחילים את הנסיעה עלינו לחשוב האם אנו מסוגלים להגיע אל יעדנו בעזרת כבישים בין עירוניים. קיימות מס’ דרכים נוספות לצרוך בדלק:

1. רצוי לא להאיץ ברכב. האצה של המנוע תגרום למאמץ הרכב וצריכת דלק גבוהה.

2. ניתן להפחית את מהירות גם על ידי עזיבת דוושת הגז. מצב זה גם לא מצריך מאיתנו לשחוק את הבלם ובנוסף מאט את הרכב במעט לעומת הבלם וכך ניתן לחזור למהירות שהיינו בה עם פחות מאמץ מהמנוע.

3. שמירה על מרחק מהרכב שלפניכם ימנע ממכם להאט ולהאיץ בהתאם אליו. השתדלו לשמור על מהירות קבועה.

4. כל עוד הרכב לא בנסיעה, דוממו מנוע. גם כשהמנוע עובד הוא צורך בדלק.

5. השתדלו ליסוע במהירות המותרת, כשהרכב מתאמץ מחוג הטורים עובר את הספרה 3, רצוי למחוג זה להיות מתחת ל3. בדרך כלל המחוג של הטורים עובר את 3 כאשר אנו נוסעים מעל ל120 קמ”ש.

צריכת הדלק במהלך הנסיעה הוא גורם חשוב, אך לא מספיק. עלינו גם להקפיד על תחזוקת רכב נכונה. עלינו לנקוט בטיפולים לרכב על מנת לחסוך בדלק:

1. ככל שמעמיסים על הרכב משקל, כך יותר קשה לו ליסוע, לכן עלינו לראות שאין לנו ציוד מיותר ברכב שאנו לא משתמשים בו.

2. טפלו ברכב כשצריך ובזמן. דחיית טיפולים אלו רק יעמיסו על הרכב וכתוצאה מכך למאמץ מוגבר של הרכב הגורם צריכת דלק גבוהה.

3. לחץ האויר בגלגלים הוא גורם חשוב מאוד המשפיע על צריכת הדלק. כשלחץ האויר בגלגל נמוך הרכב מתאמץ בנסיעה, כשהוא במידה הרצויה זה מקל על הרכב וכך עוזר בצריכת הדלק.

4. כשעוברות השנים צריכת הדלק של הרכב עולה (התיישנות הרכב והמנוע), לכן הקפידו להחליף את הרכב כל מספר שנים.

לסיכום:

צריכת הדלק נובעת בעיקר ממאמץ הרכב. הקפידו על נסיעה בטוחה לפי החוקים, ללא ההאצות מיותרות. כמו כן הקפידו על טיפול שוטף לרכב על מנת לעזור לו לעזור לכם לצרוך בדלק ולתרום לאיכות הסביבה.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *